رجعت چگونه؟؟

شبهه:

 چگونه مهدى منتظر در آخر الزمان مى تواند مردگان را زنده كند، و مؤمنین را عزیز بدارد و فاسقین را عذاب نماید؟ و اصولا آیا اعتقاد به رجعت پشتوانه علمى دارد در حالیكه جزء اعتقادات مسلمین نمى باشد، چرا كه عقلا ممكن نیست و دلیل بر آن نداریم.

جواب اجمالى


ادامه مطلب برچسب ها: رجعت چرا و چگونه؟ علت رجعت،  

تاریخ : چهارشنبه 23 اسفند 1391 | 11:08 ب.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات
رجعت؟؟
رجعت از دیدگاه تشیع یعنى خداوند عده اى از مردگان را با همان اندام و صورتى كه بودند زنده كرده و به دنیا برمى گرداند، به گروهى از آنان عزت مى دهد و گروهى را ذلیل خواهد كرد و حق مظلومان را از ستمگران مى گیرد و این جریان پس از قیام مهدى عج به وقوع مى پیوندد.
با توجه به اینكه زنده شدگان كسانى هستند كه در حد اعلاى ایمان و یا در حد اعلاى كفر و فسادند، پس از مدتى زنده شدن و دریافت كیفر و پاداش ‍ برخى از اعمالشان ، دوباره مى میرند و در روز قیامت براى كیفر و پاداش ‍ كاملتر زنده مى شوند.
در قرآن آیات متعددى بر این مطالب دلالت دارد از جمله آیه 10 سوره مؤ من و 260 سوره بقره و...
روایات هم در این باره به حد تواتر) بسیار كه موجب علم است ) به ما رسیده است1
.

ادامه مطلب برچسب ها: رجعت، رجعت چیست؟، رجعت چگونه است؟، رجعت ازدیدگاه شیعه، امام زمان ورجعت،  

تاریخ : چهارشنبه 23 اسفند 1391 | 10:52 ب.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات

چرا دیه زن نصف دیه مرد است؟


زن و مرد در شخصیت انسانى یكسان هستند، و دیه، قیمت انسان‏ها نیست، بلكه جبران خسارت مالى است. اگر كسى مردى را بكشد، به نان‏آور خانه لطمه زده و ضربه اقتصادى بیشترى وارد كرده است و به همین دلیل جریمه بیشترى باید بپردازد.

اگر كم و زیادى دیه براساس شخصیّت افراد باشد، باید هر كس یك شخصیّت علمى یا معنوى را كشت، قصاص و دیه بیشترى را متحمّل شود. در حالى كه دیه ساده‏ترین افراد و برجسته‏ترین افراد، از نظر حقوقى یكسان است.

در مسایل حقوقى، حضرت على علیه السلام و ابن ملجم یكسان هستند و به همین خاطر حضرت على علیه السلام در مورد قاتل خود فرمود: «فاضربوه ضَربةً بضَربة. او یك ضربت به من زد، شما هم یك ضربت به او بزنید، نه بیشتر.» (نهج‏البلاغه، نامه 47)

اگر دیه و قصاص برمبناى شخصیّت افراد باشد، همه ثروت و پول‏هاى دنیا را هم بدهیم، جبران یك ذره از شخصیّت علىّ بن ابیطالب علیهما السلام نمى‏شود.

.آرى، حساب دیه، حساب شخصیّت افراد نیست تا خیال كنیم كه چون دیه زن نصف مرد است، پس شخصیّت او كمتر از مرد است


برچسب ها: چرا دیه زن نصف دیه مرد است؟، تفاوت دیه زن و مرد، دیه، فرق دیه زن و مرد،  

تاریخ : دوشنبه 21 اسفند 1391 | 10:36 ق.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات


چرا زندگی ما با بلا توأم است؟

اطراف زندگی انسان در دنیا بلاست:

(لقد خلقنا الإنسان فی کبد) (1) ؛ «ما انسان را در لابه لای رنج و تعب آفریده‌ایم».

با رنج و زحمت و دشواری باید این زندگانی دنیا طی شود و شاید هم یکی از فواید همین باشد که انسان دلبستگی به شؤون دنیوی پیدا نکند چون هر جا که به انسان خوش بگذرد و از هر چه که لذّت ببرد، دلبستگی به آن پیدا می‌کند و خود تعلّق به دنیا سمّ مهلکی برای انسان است و موجب دوری وی از خدا می‌شود و لذا باید طوری زندگی کند که تعلّق و وابستگی به چیزی نداشته باشد، تا هنگام رفتن از دنیا احساس هیچ گونه ناراحتی ننماید بلکه مسرور و شادمان نیز باشد، چرا که از زندان نجات می‌یابد که فرموده‌اند:

(الدّنیا سِجنُ المؤمن) ؛(2) «دنیا زندان انسان با ایمان است».


ادامه مطلب برچسب ها: چرا خداوندمارا امتحان می کند؟ چرا امتحان می شویم؟ چرا خدا امتحان می کند؟،  

تاریخ : دوشنبه 21 اسفند 1391 | 10:24 ق.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات

به هنگام بازدید از یک بیمارستان روانى، از روان‌پزشک پرسیدم شما چطور می‌فهمید که یک بیمار روانى به بسترى شدن در بیمارستان نیاز دارد یا نه؟

روان‌پزشک گفت: ما وان حمام را پر از آب می‌کنیم و یک قاشق چایخورى، یک فنجان و یک سطل جلوى بیمار می‌گذاریم و از او می‌خواهیم که وان را خالى کند.

من گفتم: آهان! فهمیدم. آدم عادى باید سطل را بردارد چون بزرگ‌تر است.

روان‌پزشک گفت: نه! آدم عادى درپوش زیر آب وان را بر می‌دارد. شما می‌خواهید تخت‌تان کنار پنجره باشد؟!!تاریخ : دوشنبه 21 اسفند 1391 | 10:17 ق.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات

ارزش انسان:

یک سخنران معروف در مجلسی که دویست نفر در آن حضور داشتند، یک اسکناس بیست دلاری را از جیبش بیرون آورد و پرسید: چه کسی مایل است این اسکناس را داشته باشد؟   دست همه حاضرین بالا رفت.   سخنران گفت: بسیار خوب، من این اسکناس را به یکی از شما خواهم داد ولی قبل از آن میخواهم کاری بکنم.   و سپس در برابر نگاه‏های متعجب، اسکناس را مچاله کرد و باز پرسید: چه کسی هنوز مایل است این اسکناس را داشته باشد؟   و باز دستهای حاضرین بالا رفت.   این بار مرد، اسکناس مچاله شده را به زمین انداخت و چند بار آن را لگد مال کرد و با کفش خود آنرا روی زمین کشید. بعد اسکناس را برداشت و پرسید: خوب، حالا چه کسی حاضر است صاحب این اسکناس شود؟ و باز دست همه بالا رفت.   سخنران گفت: دوستان، با این بلاهایی که من سر اسکناس آوردم، از ارزش اسکناس چیزی کم نشد و همه شما خواهان آن هستید.   و ادامه داد: در زندگی واقعی هم همین‏طور است، ما در بسیاری موارد با تصمیماتی که میگیریم یا با مشکلاتی که روبه‏رو میشویم، خم میشویم، مچاله میشویم، خاک‏آلود میشویم و احساس میکنیم که دیگر پشیزی ارزش نداریم، ولی اینگونه نیست و صرف‏نظر از اینکه چه بلایی سرمان آمده است، هرگز ارزش خود را از دست نمیدهیم و هنوز هم برای افرادی که دوستمان دارند، آدم پر ارزشی هستیم.تاریخ : سه شنبه 15 اسفند 1391 | 11:34 ب.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات

اطلاعات جالب وخواندنی  به گفته شهید دستغیب

  

1.آیا تمام شیعیان امام علی (ع)بدون استثناء به بهشت می روند؟

در پاسخ این سوال به ذکر حدیثی از کتاب شریف کافی می پردازیم:

عمربن یزیدگفت: به حضرت امام صادق (ع) عرض کردم از شما شنیدم که فرمودید تمام شیعیان ما در بهشتند، گفتم فدایت شوم ، بدرستی که گناهان زیاد وبزرگ است. فرمود اما در قیامت پس تمام شما در بهشت خواهید بود ،به شفاعت پیغمبر یا وصی او لکن به خدا قسم بر شما در برزخ میترسم. گفتم. برزخ چیست؟فرمود: برزخ قبر است از هنگام مرگ تا روز قیامت.

 

2.آیا گناهی وجود دارد که صاحبش از شفاعت محروم باشد؟ چنانچه در پاره ای از روایات تصریح شده بعضی از گناهان کبیره است که صاحبش از آنمحروم است، مانند سبک شمردن نماز، چنانکه حضرت صادق(ع) فرمودند: « شفاعت ما به کسی که نمازش را سبک شمارد نمی رسد »

واز پیامبر اکرم(ص) مروی است که فرمودند: « از من نیست کسی که نماز را سبک گیرد ودر من نزد حوض کوثر وارد نمی شود نه به خدا سوگند که نمی رسد »

 

3.کسی که مرتکب گناهان کبیره شده و توبه ننماید حالش چگونه است ؟

کسی که گناهان کبیره از او سر زده توبه ننماید فاسق است ونمی شود درنماز به او اقتدا کرد وشهادتش پذیرفته نیست  وپس از مرگ مستحق عقوبت الهی است مگر اینکه فضل الهی شامل حالش شود که از آن جمله شفاعت حضرت محمد (ص) وآل او است،چنانچه خودش فرمود که شفاعتم را برای صاحبان گناهان کبیره از امتم ذخیره کرده ام.


ادامه مطلب برچسب ها: اطلاعات مذهبی، دانستنی های مذهبی، اطلاعات دینی، خواندنی ها، مطالب جالب شهید دستغیب،  

تاریخ : سه شنبه 15 اسفند 1391 | 11:06 ب.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات

یک کشتی در یک سفر دریایی در میان طوفان در دریا شکست و غرق شد و تنها دو مرد توانستند نجات یابند و شنا کنان خود را به جزیره کوچکی برسانند. دو نجات یافته هیچ چاره ای به جز دعا کردن و کمک خواستن از خدا نداشتند. چون هر کدامشان ادعا می کردند که به خدا نزدیک ترند و خدا دعایشان را زودتر استجاب می کند، تصمیم گرفتند که جزیره را به ۲ قسمت تقسیم کنند و هر کدام در قسمت متعلق به خودش دست به دعا بر دارد تا ببینند کدام زود تر به خواسته هایش می رسد.


ادامه مطلب برچسب ها: یک حکایت جالب، حکایت، حکایت خواندنی، حکایتی زیبا، داستانی جالب، داستانی عبرت آموز،  

تاریخ : سه شنبه 15 اسفند 1391 | 02:54 ب.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات

ویژگی های ظاهری حضرت مهدی علیه ­السلام

1. شبیه پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم

حضرت مهدی علیه السلام سیمایی چون سیمای پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم دارد، در رفتار و گفتار و سیرت نیز شبیه و همانند اوست.

امیرالمؤمنین علیه السلام روزی به امام حسین علیه السلام نظر افکنده به اصحاب خود فرمودند: «در آینده خداوند از نسل او مردی را پدید می آورد که همنام پیامبر شماست و در ویژگی های ظاهری و سجایای اخلاقی به او شباهت دارد «

2. زیبا و خوش صورت

زیبایی اگر به اعتدال و تناسب اعضای چهره، یا به گیرایی نگاه و نورانیّت صورت و جذّابیّت آن باشد، همگی در وجود نازنین یادگار پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم به ودیعت نهاده شده است.

بقیه در ادامه مطلب...


ادامه مطلب برچسب ها: ویژگی های ظاهری حضرت مهدی(ع)، ویژگی های حضرت مهدی(ع)، خصلت حضرت مهدی(ع)، سیرت حضرت مهدی(ع)،  

تاریخ : شنبه 12 اسفند 1391 | 03:03 ب.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات

خصوصیات ظهور حضرت مهدی (علیه السلام)

 

خداوند وعده فرمود به کسانی‌ که ایمان آورده و عمل صالح انجام می‌دهند در ظهور حضرت مهدی خلافت دهد و دین آنان را در همه جا فرا گیر کند.»1

تکمیل مطلب اینکه خداوند عزوجل به خاطر حتمی بودن و اهمّیت ظهور حضرت مهدی علیه‌السلام در ابتدای سوره «عصر» نیز به عصر ظهور قسم یاد می‌کند در آنجا که می‌فرماید: «والعصر ان الانسان لفی خسر؛ سوگند به عصر همه انسان‌ها در زیانکاری و خسرانند.»2 امام صادق علیه‌السلام درباره این آیه می‌فرمایند: «مراد از (عصر) خروج قائم علیه السلام است مراد از (ان الانسان لفی خسر) آن است که دشمنان ما در زیان هستند.3

 

ناگهانی بودن ظهور

«هَلْ یَنظُرُونَ إِلَّا السَّاعَةَ أَن تَأْتِیَهُم بَغْتَةً وَهُمْ لَا یَشْعُرُونَ؛ آیا جز آن ساعت را انتظار می‌کشند که به ناگاه ایشان را فرا رسد در حالیکه بی یخبر و غافل باشند.»4

امام باقر علیه‌السلام درباره این آیه می‌فرماید: آن ساعت حضرت قائم علیه‌السلام است که بنا گاه (خبر ظهور و قیامش) فرا می‌رسد.5

درباره این که قیام و ظهور حضرت مهدی علیه‌السلام ناگهانی است در قرآن آیات متعددی وجود دارد که برای نمونه می‌توان به آیه هیجدهم سوره محمّد و آیه یکصد و هشتاد و هفتم سوره اعراف و آیه اول سوره قمر اشاره نمود، و شاید رازی که در ناگهانی بودن ظهور مهدی علیه‌السلام نهفته است این باشد که منتظران واقعی هر لحظه آمادگی لازم را برای قیام آن حضرت داشته باشند و تمامی ساعات و لحظات عمر بیاد یوسف زهرا و منتظر او باشند که این یاد و انتظار بهترین وسیله برای ترک معصیت و انجام واجبات و در نتیجه تقرّب به حضرت باری تعالی است.

 

یوم الله

«وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللّه؛ و روزهای خداوند را بیاد آنان بیاور.»6

حضرت باقر علیه‌السلام فرمودند: روزهای خدای عزوجل سه روز است: روزی که حضرت قائم علیه‌السلام قیام خواهد کرد، روز رجعت و روز قیامت.7

به ادامه مطلب رجوع شود...


ادامه مطلب برچسب ها: خصوصیات ظهورحضرت مهدی(عج)، ظهورحضرت مهدی(ع)، ویژگی های ظهور، ویژگی های ظهور حضرت مهدی(ع)، ظهور، ظهورامام عصر(عج)، ظهور و امام زمان(ع)،  

تاریخ : پنجشنبه 10 اسفند 1391 | 01:48 ب.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات

سه دام شیطان

 

شیطان، موسى را ملاقات كرد و به حضرت عرضه داشت: اى موسى! تویى آن انسانى كه خداوند مهربان تو را به رسالت برگزیده و بى واسطه با تو سخن مى گوید، روى این حساب از آبروى فوق العاده اى برخوردارى، من یكى از مخلوقات خدایم و گناهى را مرتكب شدم و علاقه دارم از آن گناه به درگاه حضرت حق توبه كنم!! به پیشگاه محبوب عالمیان واسطه شو تا توبه ام را بپذیرد.

موسى بزرگوار قبول كرد، از خداوند مهربان درخواست كرد: الهى! توبه اش را بپذیر.

خطاب رسید: موسى! خواسته ات را قبول كردم، به شیطان امر كن به قبر آدم سجده كند، چرا كه توبه از گناه، جبران عمل فوت شده است.

موسى، ابلیس را دید و پیشنهاد مقصود خلقت را به او گفت. سخت عصبانى و خشمگین شد و با تكبر گفت: اى موسى! من به زنده او سجده نكردم، توقّع دارى به  مرده او سجده كنم!!

سپس گفت: اى موسى! به خاطر این كه به درگاه حق جهت توبه من شفاعت كردى بر من حق دار شدى، به تو بگویم كه در سه وقت مواظب ضربه من باش كه هركس در این سه موضع، مواظب من باشد از هلاكت مصون مى ماند.

1. به هنگام خشم و غضب، مواظب فعالیت من باش كه روحم در قلب تو و چشمم در چشم تو است و همانند خون در تمام وجودت مى چرخم، تا به وسیله تیشه خشم، ریشه ات را بركنم.

2. به وقت قرار گرفتن در میدان جهاد، متوجّه باش كه در آن وقت من مجاهد فى سبیل اللّه را به یاد فرزندان و زن و اهلش انداخته، تا جایى كه رویش را از جهاد فى اللّه برگردانم!

3. بترس از این كه با زن نامحرم خلوت كنى كه من در آنجا واسطه نزدیك كردن هر دو به هم هستم!

در این داستان عجیب، شیطان به سه برنامه خطرناك اشاره دارد: شهوت، غضب و حرص.

در هر صورت باید گفت: بدون شك، فرار انسان از جهاد، ریشه اى جز حرص به دنیا ندارد و امتناع ابلیس از سجده به آدم منشأى غیر حسد نمى تواند داشته باشد و این حسد، درب بسیار بزرگى است كه شیطان با ورودش، قدرت تسخیر قلب را پیدا مى كند

تاریخ : یکشنبه 6 اسفند 1391 | 08:20 ب.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات

ویژگیهای بهترین نوع ارتباط با خدا :  

 

۱- حجاب گناه را از بین خودمان و خدا برداریم . ( اوّل القدم استغفار ) .

۲- با حالت اضطرار و آشفتگی و سردرگمی با خدا ارتباط برقرار کنیم .

۳- قـبل از ارتبـاط بـا خـالق ارتبـــــاط با مـــــــــــــــخلوق را ســامان دهـیم . ( مثلا حق الناس و ظلم )

۴- ارتباط توام با اشک و تضرع باشد .

۵- منــیت و خودبیـنی را کنــار بگذاریم . فقط خـالق رب العـالمین را دیدن . ( مقام فنا ) . گریز از کبر .. تاریخ : یکشنبه 6 اسفند 1391 | 08:13 ب.ظ | نویسنده : مسعود | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات